חשיבה יצירתית

איך יוצרים רעינות ופתרונות שיביאו אותנו
למקום שאליו אנחנו שואפות להגיע
לפעמים, אנחנו מרגישות כאילו כבר דפקנו על כל הדלתות ולא נענינו, ניסינו את כל המפתחות והם לא פותחים את השער, אנחנו מחפשות רעיון אחר, דלת שונה או שער מיוחד. פתרון יצירתי שיביא אותנו למקום שאליו אנחנו שואפות להגיע.
במאמר הזה נגלה מהי חשיבה יצירתית ואיך היא יכולה לעזור לך להתקדם מבחינה תעסוקתית כשכירה או כבעלת עסק...
יצירתיות היא יצירה של דבר מקורי, ראשוני וייחודי, כניסה שאף אחד עוד לא ניסה.
איך מוצאים אותה או מייצרים אותה? גמישות מחשבתית, לא כמו 'כולם' ו'תמיד' מאפשרת חשיבה רב ממדית "מחוץ לקופסא" ועוזרת לנו לייצר יצירתיות.

אחד ממדדי ההצלחה הקריטיים בניהול, הוא היכולת ליזום שינויים ולפתור בעיות. בתחומים שונים בתעסוקה, שינוי יצירתי או פתרון מקורי מהווים מרכיב חשוב בהצלחת העסק.

האם את תופסת את עצמך כאדם בעל חשיבה יצירתית?

רוב החוקרים סוברים כי קיים פוטנציאל יצירתיות מולד שטבוע בכל אחת מאתנו, וכמובן שתנאים סביבתיים גם הם משפיעים על רמת היצירתיות. קחי לדוגמא ילדים, שהם יצירתיים מאד (לפעמים מדי!) בפתרון בעיות, וככל שהם צוברים יותר ידע, נוצרות אצלם תבניות חשיבה מקובעות ונולד גם פחד מכישלון, וכנגד רמת היצירתיות פוחתת.
מתוך כך ברור שגמישות מחשבתית, זו בהחלט יכולת שניתן לשפר ולייצר ולשדרג.
היצירתיות מביאה לבידול אישי, לייחודיות ולהתבלטות, ואם נוסיף ממנה מעט בכל שלב הקשור לתעסוקה, היא תגרום לרמת הצלחה גבוהה בהרבה.

בניהול עסק: בבידול העסקי, באסטרטגיה השיווקית, בניהול עובדים, בפיתוח העסקי ואפילו בשירות הלקוחות.

בתעסוקה: בחיפוש עבודה, בראיון עבודה, בכתיבת קורות חיים ומכתב מקדים,
בקידום בעבודה והעלאת שכר ועוד.
בכל פעם שבה את פועלת בפעולות רגילות שאותן כל שאר העולם עושה, התוצאות כמובן יהיו כמו של כל העולם, ובינך ל'כל העולם' תהיה תחרות קשה.
ברגע שתפעילי את החשיבה היצירתית ותפעלי בדרך שונה, התוצאות יהיו שונות, מיוחדות, וטובות בהרבה!

לדוגמא: אם כל חיפוש העבודה שלך מסתכם בקריאת מודעות דרושים ושליחת קורות חיים, סביר להניח שתגידי ש"למצוא עבודה זה קשה". אבל, אם את עושה תהליך חיפוש אקטיבי ויצירתי ואת חושבת על דרכים שונות ויצירתיות כדי להגיע אל המעסיק שאצלו את רוצה לעבוד, ההצלחה תאיר לך פנים!

אותו דבר בדיוק, כמובן, קורה גם בניהול וקידום של עסק, מרבית העסקים החדשים בישראל נסגרים בשנה הראשונה, אל תהיי 'כמו כולם'. תחשבי ותפעלי אחרת ובכך תהיה טמונה הצלחתך בע"ה!
איך עושים את זה? איך מפתחים חשיבה יצירתית?
חשיבה יצירתית דורשת מאתנו לצאת "מאזור הנוחות" שלנו. מדובר בחשיבה אחרת, יציאה מתבניות החשיבה הרגילות והמוכרות לנו וראיה שונה, בדרך שונה מהדרך "המקובלת". זאת אומרת, שהחלק החשוב ביותר בנושא, הוא למקד את החשיבה על מציאת פתרון שונה ממה שאני מכירה עד כה.
אילו אסטרטגיות קיימות לפיתוח יצירתיות?
קיימות המון אסטרטגיות וכלים שונים להגברת החשיבה היצירתית, רובם מתמקדים ב"השקטת" חלקו השמאלי של המוח שהוא החלק האנליטי וההגיוני שלנו והפעלת המוח הימני שאחראי על הדמיון והיצירתיות.

להלן מס' דוגמאות:

- להתעסק במשהו אחר. חשבי כמה רעיונות חדשים עולים בראשך בשעת המקלחת, שטיפת כלים, יציאה להליכה או השקית העציצים... (כמה, לצערנו, בשעת התפילה...).

ה"לא מודע" שלנו, כמו מחשב, מעבד כל הזמן באופן מתמיד, את הגירויים והרעיונות שנקלטו או נוצרו באופן מודע, כל מה ששמענו, קראנו, הרחנו, עשינו, המח מפרק ומחבר בצורות חדשות המהוות את התוכן של החשיבה היצירתית.

כמו בנין קוביות שאפשר לפרק ולבנות שוב מאותן קוביות בנין שונה ומעניין יותר.

- לעבוד באופן מכוון ואקטיבי על הבעיה לפני השינה.

באופן כזה ניתן אפשרות ל'לא מודע' להשתלט על המשך תהליך החשיבה. דאגי כי ליד המיטה יהיו מוכנים עט ונייר.

לפני השינה חשבי שוב על הבעיה, ומיד עם ההתעוררות, בצעי רישום מהיר של כל הרעיונות הקשורים לבעיה שעולים על הדעת.

הניסיון מראה כי חלקם הגדול של רעיונות אלה יהיה חדש, שובר פרדיגמה (-תבניות חשיבה) ובעיקר כזה שלא היינו מסוגלות לייצר באופן מודע, מכוון ונשלט לחלוטין!
מאחלות לך שתייצרי רעיונות יצירתיים שיובילו אותך לנצח את התחרות ואת השוק שבו אנחנו חיות... שתהיה לך ברכה והצלחה בכל!

אם יש לך שאלה או הארה, את תמיד מוזמנת ליצור איתנו קשר
נשמח אם תשתפי אותנו ברעיונות היצירתיים שיעלו לך בעקבות המאמר:
comments powered by HyperComments

אם עוד לא גילית את הייעוד שלך, את מוזמנת להיעזר ב"מדריך לגילוי הייעוד התעסוקתי" שילווה אותך צעד אחר צעד בשיטת "עשי זאת בעצמך".
מאמרים נוספים